24 Eylül 2013 Salı

Tom Sawyer - Kitabının Türkçe Ve Ingilizce özeti

Tom Sawyer - Kitabının Türkçe Ve Ingilizce özetiKitabın Orjinal İsmi: The Avanturs Of Huckleberry Finn
Hikayede Tom‘un cezadan  kurtulmak için herkesi şaşkına çevirecek zeka oyunlarını ve sonunda bunlardan  nasıl kurtulduğunu yazıyor. Tom hikayede kendi dünyasında (nehirlerin,  ormanların, mağaraların ve adaların dünyasında) bir kahraman gibi yaşar.
Tom, Missouri’ye bağlı St. Petersburg köyündeki “haşarı” çocuklardan biridir.  Pervasız, tembel, çıldırtıcı ölçüde meraklı olan bir okul çocuğu ve teyzesi  Polly Teyze için tam bir baş belasıdır. Bir gün Tom, Huck, Joe herkesten gizli  bir plan yapar ve adaya kaçar. Herkes onları öldü sanıp cenaze töreni yapar ama  törende ortaya çıkınıca herkes oyun olduğu anlaşılınca herkes onlara karşı tavır  alır. Ama Tom ve Huck bu iştende kasabada yaşayan Bayan Douglas’ı öldürmek için  plan yapan haydutları ortaya çıkararak kurtulur. Daha sonra haydut Kızılderili  Joe’yu hapse atarlar. Ve onun definesinin yerini tek bilenler olarak Tom ve Huck  defineyi yerinden çıkarır zengin bir hayat sürerler.
3. Kişiler
Tom  Sawyer: Haylaz ve yarmazda olan zeki bir çoçuktur.
Huckleberry Finn:  Mahallenin en haylaz çocuğu olan Huck, Tom’dan eksik bir yanı olmayan mahalle  çocukları haricinde kimsenin sevmediği biridir.
Polly Teyze:İyi kalpli ama  çok sinirli görünen ve yaşlı bir kadındır.
Joe:İçine kapanık olan Joe kendi  dünyasında korsan olmak isteyen bir çoçuk.
4. Ana Düşünce: Bir çocuğun  kahramanlıklarla dolu dünyası.
5. Dili: Türkçe (Çeviri)
5. Genel Yargı: Roman şimdiye kadar okuduğum en harika ve beni çok etkileyen yazıdır. Hikaye  sade ve abartılmadan ve güldürürken düşündüren bir yapıda yazılmış ilk  daktiloyla yazılan romandır. En büyük özelliği gerçeğin kağıda dökümüdür.


English
Tom’s story, surprised everyone turn to beat a charge  of intelligence at the end of games and how the got rid of them writes. Tom the  story in his own world (rivers, forests, caves and islands in the world) lives  as a hero.
Tom, on Missouri St. In the village of St. Petersburg “naughty”  is one of the children. Reckless, lazy, curious and maddening extent that Aunt  Polly’s aunt, a school for children, and a complete nuisance. One day, Tom,  Huck, Joe makes a plan a secret from everyone, and escapes to the island.  Everyone makes them, but the ceremony of the funeral of dead sanıp çıkınıca game  that everyone understood everyone takes a stand against them. But Tom and Huck  living in this village Require the plan to kill Ms. Douglas gets rid of the  thugs revealing. Then they lock the rogue Indian Joe. And those who know him  only as a place of Tom and Huck definesinin brings a rich treasure of life  around the points of view.
3. People
Tom Sawyer: mischievous and  intelligent boy who yarmazda.
Adventures of Huckleberry Finn: The  neighborhood is the most naughty boy Huck, Tom does not like anyone other than  an incomplete one as well non-neighborhood children.
Aunt Polly:  Good-hearted but very limited, and an old woman appears.
Joe: Joe is  introverted pirate who wants to be a kid in his own world.
4. Main Thought:  A child’s world is full of heroism.
5. Language: Turkish (translation)
5. General Jurisdiction: The novel I’ve read so far impressed me the most  wonderful and the text. The story was written in a structure suggestive of a  simple and abartılmadan and laugh post the first typewriter novel. The most  important feature of the breakdown of reality on paper.

Wriing: Huckleberry Finn

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

VAN Gölünün İngilizce Tanıtımı

VAN Gölünün İngilizce Tanıtımı Van Lake In the times of ancient Greece it was known as Thospitis Lacus, or Arsissa Lacu...